Herceg Jánosra emlékeztek Zomborban
A 112 éve született Herceg János akadémikusra, íróra, műfordítóra emlékeztek a tegnapi nap folyamán, az író születésnapján. A Dunatáj Egyesülés szervezésében koszorúzással egybekötött megemlékezést tartottak a városi Szent Rókus-temetőben, az elhunyt sírjánál.
Az eseményen jelen voltak Herceg János tisztelőin túl pályatársak is, akikkel jó viszonyt ápolt. A Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség tiszteletbeli elnöke, Dudás Károly író az egybegyűltekhez fordulva osztotta meg gondolatait az íróról. Méltatta nemcsak szakmai, de emberi nagyságát is, illetve beszámolt olyan közös történetekről, amelyek még nem lehettek ismertek a hallgatóság számára.
A költő, újságíró L. Móger Tímea Dudás Károly Nem éltünk gyöngyszigeten című kötetének, Herceg János emlékét megidéző, Szentkút utca hatvankettő című szövegéből olvasott fel részleteket. Többek között a következőt is:
„Annál szebben és pontosabban még nem fogalmazott senki, ahogyan Németh István fogalmazott Ima Tündérlakért című könyvében Herceg János teremtett világáról: Nem csinált más, folyton csak teremtett: egész munkásságával egy kisebbségi sorsba kényszerített néptöredékben próbálta megtartani a lelket. Amikor már semmink se marad, jégveréses időben meghúzhatjuk magunkat teremtett világának eresze alatt.”
Az emlékezés virágait az író sírján a Magyar Nemzeti Tanács, a VMMSZ, a Dunatáj Egyesülés, a Vajdasági Magyar Szövetség, a zombori Magyar Polgári Kaszinó és a Kuckó Gyermeksarok képviselői helyezték el.
Az íróval kapcsolatban fontos még megjegyezni, hogy nemrégiben kiosztásra került a Herceg János Irodalmi Díj, melyet idén Hász Róbert vehetett át eddigi életművének jelentőségének elismeréséül. A rangos díj ünnepélyes átadására az ősszel megrendezésre kerülő Dunatáji Herceg János Nap keretein belül kerül sor.
Forrás: magyarszo.rs Fotó: Gyulavári József