A Vajdasági Magyar Szövetség videóban köszöntötte a polgárokat a városnap alkalmából
Előző két évben a szövetség még színvonalas művelődési műsorral ünnepelte Zombor város napját. A járványügyi helyzet miatt úgy döntöttek, hogy az idén Pribilla Attila segédpolgármesternek, a VMSZ zombori helyi szervezete elnökének, videóra felvett ünnepi köszöntőjével emlékeznek meg a jeles alkalomról.
A beszédében Pribilla hangsúlyozta, hogy a sok veszteség után most az a cél, hogy mielőbb legyőzzük a vírust. A város volt már hasonló helyzetben 1831-ben, még a kolera járvány idején. Zombornak akkoriban is fejlett egészségügyi szolgálata volt, ezért sikerült elkerülni, hogy minden lakott települést elérjen a járvány. Ennek ellenére nagyjából ezer ember, zömében fiatal és gyermek esett áldozatul. A járvány legyőzésének emlékére a Szentháromság téren obeliszket állítottak fel, a katolikus egyház, az ortodox egyház és a zsidó hitközség közös erőfeszítései nyomán.
Az aktuális helyzetben a zombori egészségügy megmutatta erejét és sikerült alacsonyan tartani a fertőzöttek számát, minden rászoruló a legmagasabb szintű egészségügyi ellátást kaphatta meg. Az Egészségház által szervezett oltás is kitűnő szervezettséggel és a polgárok nagy érdeklődése mellett zajlik jelenleg is. A kihirdetett szükségállapot elejétől kezdve pedig rengeteg önkéntes segített a VMSZ-en keresztül.
Rámutatott még, hogy bizakodásra ad okot a tény, hogy a közösségek ereje mennyire megmutatkozott a nehézségek idején is, az összefogás szüntelenül jelen van. Feladatukként jelölte meg ezeknek a közösségeknek az összefogását, az együttműködés körének a bővítését és a vajdasági magyarság érdekeknek az eddiginél is hatékonyabb érvényesítését.
Pribilla felhívta a figyelmet arra is, hogy a város a koronavírus idején sem állt le a fejlesztésekkel, több megkezdett projektet sikerült befejezni. A tervek között szerepelnek az infrastrukturális fejlesztések, további utak felújítása és a megfelelő minőségű ivóvíz biztosítása minden polgár számára a zombori önkormányzat területén.
Beszédében elmondta azt is, hogy Nyugat-Bácska magyarsága az idők során megélt és túlélt minden nehézséget, háborút, betegséget, migrációt. A kereszténységbe vetett hit, a közösségek életereje segítette a népet a megmaradáshoz.
Forrás: magyarszo.rs